Zdravie a vitalita každý deň do vysokého veku

Ľubovník bodkovaný – pre náš úsmev

S bylinou Ľubovník bodkovaný (Hypericium perforatum, lat.) som sa prvýkrát stretol ako malé dieťa na prázdninách u starej mamy na Litpove. Páčili sa mi jeho krásne, sýto žlté listy, mierne horkastá chuť čaju z neho, ktorý mi často pripravovala stará mama.

Túto bylinu sme zbierali popri Váhu, na okraji lúk. U starej mamy som výborne spával a jedlo mi chutilo tak ako nikde inde. To som vtedy ešte nevedel, že to hádam ani inak nemohlo byť.

Ľubovník bodkovaný patrí medzi menej známe a používané byliny, ale zaslúži si našu väčšiu pozornosť.
Veď posúďte sami :
– má spazmolytické účinky, pôsobí relaxačne v celom tráviacom trakte
– radí sa aj medzí stomachiká, triesloviny v ľubovníku majú protizápalové účinky na sliznicu žalúdku aj čriev
-jeho antiseptické účinky pomáhajú pri zápaloch hrdla a hrtana
– pôsobí ako cholagogum, podporuje vylučovanie žlče

Čo je však pri ľubovníku najzaujímavejšie, je jeho pôsobenie na CNS, konkrétne na neurotransmitery (látky, umožňujúce prenos nervových vzruchov) – serotonín, dopamín, kyselinu gama – aminomaslovú,

O serotoníne som písal aj v príspevku „Pohár mlieka.“ Na tomto mieste len zopakujem, že tento hormón sa vytvára najmä v mozgu, tiež aj v tráviacej sústave, ale odtiaľto sa nemôže dostať do mozgu kvôli veľkosti svojej molekuly.

Serotonín má množstvo účinkov, najviac je známy jeho vplyv na našu náladu (“hormón spokojnosti a šťastia“), ale ovplyvňuje aj tonus hladkého svalstva, príjem potravy, a čo je dôležité – je prekurzorom (predchodcom) spánkového hormónu melatonínu.

Výskumami sa zistilo, že existujú látky, ktoré bránia spätnému vychytávaniu serotonínu v mozgu a predlžujú jeho pozitívne pôsobenie na našu psychiku. Na tomto princípe sú vyvinuté lieky známe pod skratkou SSRI.

Pôsobením látok SSRI sa hladina serotonínu v mozgu znižuje pomaly, ba môže prispieť k jej vzrastu, samozrejme, ak sa postaráme o dostatočný prísun napr. tryptofánu v strave – a my sa potom cítime pozitívnejšie naladení.

Výskumami sa zistilo, že veľmi podobné účinky ako SSRI lieky majú najmä dva flavonoidy, ktoré sa nachádzajú v ľubovníku – hypericín a hypertrofín. Tie sa vo významnej miere uvoľňujú pri príprave čaju z ľubovníka.
A potom máme dobrú náladu priamo ukrytú v šálke takéhoto čaju :).

Môj pocit spred viacerých rokov ohľadom apetítu a najmä výborného spánku u starej mamy bol teda viac ako oprávnený.
Taktiež sa prikláňam k názoru Johna Virapa bývalého riaditeľa jednej veľkej farmaceutickej firmy, ktorý vo svojej knihe o liekoch „Vedľajší účinok – smrť!, píše“ (voľne napísané):
„Svojmu dieťaťu v prípade potreby by som nedal antidepresívum, ale čaj z ľubovníka.“

Buďme však rozvážni, v prípade potreby sa poraďme s lekárom, najmä ak užívame lieky z oblasti psychofarmák.

Počas dní s intenzívnym slnečným žiarením sa pitie čaju z ľubovníka nedoporučuje, môže mať fotodynamické (fotosenzibilujúce) účinky, ktoré sa prejavia v nadmernej, nefyziologickej pigmentácii pokožky.

Čaj z ľubovníka alebo tinktúra z neho má veľkú šancu prispieť k lepšiemu tráveniu, zlepšiť našu psychickú pohodu cez deň a večer napomôcť k pokojnejšiemu spánku.

Toto som si overil viackrát nielen u seba, ale aj v mojej rodine, ba dokonca aj u mojich vnúčat (ale pri malých deťoch s jeho dávkovaním treba byť nanajvýš opatrný!).

Keď si niekedy podvečer uchlipkávam ľubovníkového čaju, s vďačnosťou spomínam na moju mamu a starú mamu, ktoré mi pomohli spoznať (aj) túto výbornú bylinu :).

Komentáre nie sú povolené