Zdravie a vitalita každý deň do vysokého veku

Pŕhľava dvojdomá

V záhrade, na lúkach aj na okraji lesa divo rastúca, trváca bylina, hrdo nesúca svoje tuho zelené stonky dorastajúce do výšky až 50-150 cm, so zúbkatými listami – pŕhľava dvojdomá ( Urtica diodica, lat.), známa pod menom žihľava.
Pod jej nenápadným zovňajškom prebieha množstvo dejov, z ktorých jeden z najpozoruhodnejších je fotosyntéza. Za ňou sa skrýva aj premena anorganických látok na látky organické, ktoré ukladá vo všetkých svojich častiach – koreni, stonke, listoch.
A to je dobrá správa pre nás všetkých.

Prečo? Ktoré látky sú to?
Predovšetkým ide o pŕhlivé látky, ktoré podráždením pokožky zlepšia jej prekrvenie a tkanív po ňou, podporia krvný aj lymfatický obeh. Tým dochádza k lepšiemu odplavovaniu zbytkov metabolizmu a zápalových látok ako sa sa aj zlepšuje prívod potrebných látok. Toto sa výborne hodí napr. pri svalovom a kĺbovom reumatizme.
Vedela o tom aj moja stará mama, ktorá si najmä na jar a na jeseň šibala boľavé kolená pŕhľavou. A vôbec ani nemusela vedieť, že ide pŕhlivé látky so živicovým extraktom, histamínom, kyselinou mravčou, kremičitou, acetylcholínom a ďalšími látkami, ktoré spomínaný metabolizmus podporujú.

Naše staré mamy a mamy prišli tiež na to, že pitie čaju z pŕhľavy dvojdomej podporuje vylučovanie moču a tým dochádza k úľave pri opuchnutých kĺboch a problémoch s močovým ústrojenstvom, napr. pri ich zápale. Na tomto efekte sa podieľajú látky, o ktorých naši predkovia nevedeli vôbec nič, ale moderná veda ich odhalila – ide najmä o flavonoidy, kyselinu glykovú a glycerolovú.

Pitie čaju z pŕhľavy pôsobí aj v iných smeroch.
Pri reumatoidnej artritíde a aktivovanej artróze vzniká veľa zápalových látok. Typicky ide o určitý druh prostaglandínov, tkanivových hormónov, ktoré môžu v takomto prípade pôsobiť kontraproduktívne a vzniká začarovaný kruh – zápal zhoršuje metabolizmus v napadnutom kĺbe a poškodzuje jeho štruktúru, čo následne môže zvyšovať zápal.
Naše mamy a staré mamy nemali doktorát z biochémie, avšak určite si museli všimnúť, že pitie čaju z pŕhľavy prináša vo vyššie popísaných prípadoch úľavu.

V pozadí tejto úľavy je znížená tvorba zápalových látok prostredníctvom prostaglandínov tak, že sa blokujú enzýmy ( napr. cyklooxygenázy – COX1 a COX2), bez ktorých vznik takýchto látok nie je možný.
Na tomto princípe fungujú nesteoridné protizápalové lieky, možno máte skúsenosti s Flectorom v prášku, o Aspiríne či Acylpyríne počul už asi každý, vrátane ich hlavnej liečiacej látky, kyseliny acetylsalicylovej. Avšak okrem toho, že tieto lieky pomáhajú potláčať zápal, nie zriedka sa pri ich dlhšej aplikácii prejavujú vedľajšie účinky znamenajúce najmä zvýšenú krvácavosť a tráviace ťažkosti.
Výskumami sa zistilo, že inhibičný (znižujúci pôsobenie) účinok na „COX-y“ majú látky, nachádzajúce sa aj v pŕhľave dvojdomej, v koreňoch aj v listoch (ide o flavonoidy, amíny a triterpény).
To znamená, že pravidelné pitie žihľavového čaju podľa vzoru našich mám a starých mám nám môže nezanedbateľnou mierou pomôcť pri boji s reumatickými ochoreniami, ktoré sú často spojené so zápalmi, a to bez vedľajších účinkov, ako to popisujem vyššie.
Ale to je predsa úžasné, nie?
Ešte viac ako čaj pomáhajú extrakty s pŕhľavy, ktoré dnes dostanete kúpiť v lekárni alebo v e-shopoch.

Pŕhľava má aj ďalšie zaujímavé vlastnosti, ale vzhľadom na menšie množstvo a obmedzenú biologickú dostupnosť viacerých látok v nej, často popisované účinky, napr. pri anémii, s veľkou pravdepodobnosťou nie sú reálne.
Takže pŕhľava nebude dobre slúžiť ako ich primárny zdroj, ale látok (vitamínov, minerálov, vláknina) je v nej viacero, a preto napr. šalát so žihľava ako doplnok ku jedlu môže znamenať zdravé osvieženie nášho jedálnička.

Osobitnou kapitolou je dávkovanie pŕhľavy a extraktov z nej, zber, sušenie a skladovanie pŕhľavy, niekedy si možno o tom povieme viac.

V prípade chorôb a užívaní najmä protizápalových liekov sa o vhodnosti produktov z pŕhľavy určite poraďte s ošetrujúcim lekárom.
Nehľadajme v pŕhľave všemocnú pomoc, ale nájdime v nej odkaz našich predkov, ktorí boli natoľko múdri a všímaví, že bez vedeckého poznania fungovania látok v pŕhľave si vedeli pomôcť pri určitých ochoreniach. Tento odkaz má pre nás dodnes reálny prínos.

Aj za to si zaslúžia naše mamy a staré mamy úctu a obdiv.

**
Pozrite si úvodný článok ku tejto téme a ďalšie príbuzné články.

 

Komentáre nie sú povolené